„A világbéke a te kezedben van!” Vajon teszel is azért valamit, hogy a béke megvalósuljon?

Az I. Világháború után 10 millió halott maradt a csatatereken. Az emberiség megelégelte a pusztítást és létezni akart. Létrejött a Népszövetség. Amely már megalakulásakor elkövette a hibát: a győztesek írják a történelmet… S a vesztesek még ma is nyögik a terheket.

Két évtizeddel a rosszul elvetett béke magja kegyetlen termést hozott, kitört a II. Világháború. 60 millió halott és hat év szenvedés után lett vége a világégésnek. De az emberiségben újra elemi erővel tört fel a békevágy. Létrejött az ENSZ, az Egyesült Nemzetek Szervezete….

Bár a győztesek azért itt is előrébb kerültek. Az ENSZ Biztonsági Tanácsában állandó helye van öt győztes hatalomnak…

A győzelmet persze meg is pecsételték. Az Egyesület Államok éppen két atombombával. A Szovjetunió fél Európa gyarmati sorba döntésével, Nagy-Britannia a palesztin-zsidó konfliktus elvetésével, Franciaország az indokínai konfliktussal, vagy Algériával, Kína a maga nagy ugrásával…

A II. Világháború befejezése óta sem volt egyetlen olyan nap, amikor valahol a Földön ne lett volna háború. Hol több, hol kevesebb. De dörögtek a fegyverek, haltak az emberek. Pedig számtalan ENSZ határozat ítélte el az agressziókat…

1982 óta létezik a béke nemzetközi napja. 2001 óta ez a nap globális tűzszüneti nap is.Mindemellet Kofi Annan ENSZ főtitkár kezdeményezésének hatására szeptember 21-e erőszakmentes nap is. Tudjuk mondannyian, hogy ez is nagyon fontos, hiszen a fizikai terror mellett napjainkban egyre nagyobb teret nyer a lelki terror is.

A Béke Nemzetközi Napja azért nagyszerű, mert az ENSZ itt a kisközösségek, civil szervezetek, a „kisemberek” kezébe „teszi” a béke sorsát. Lehet, mi tehetjük a legtöbbet a békéért? Mert a családokban, a kisközösségeinkben kell megteremtenünk a békét. Nem harcosokat kell nevelnünk, hanem hősöket. Az életigenlés ifjú hőseit…