Roots Manuvától a Csíkig: négy nap Hegyalján „Mi vagyunk a Motörhead és rock n’ roll-t játszunk.” – a banda szerény koncertnyitó-mondata idén a Hegyalja Fesztiválon hangzik majd el. A visszatérő decibel-királyok mellé először hegyaljázók is érkeznek: a Roots Manuva a brit hip-hopban vált legalább annyira alappá, mint Lemmy Klimster csapata a metállá gyorsított rock n’ rollban.

Budapest Bártól kezdve, a Csík Zenekaron át egészen a klasszikus Tankcsapdáig a hazaiak sem maradnak ki a július 14-től 18-ig tartó pörgésből. A jubileumi Hegyalja magasra tette a lécet és a tervek szerint idén még nagyszerűbb lesz a feszt, mint tavaly.

 

Legenda-e vagy nem, nem tudjuk, de a madarak azt csicseregték, hogy Lemmy forszírozta a nyári fellépést a Hegy’-en, azzal érvelve, hogy innia kell még abból a remek borból, ami Tokajban, a Hegyalja Fesztivál otthonában készül – bízunk benne, hogy Magyarország-képük nem túl egyoldalú, hiszen a csapat itthon csak a Hegyalján szerepelt eddig is. A négy év után visszatérő banda várhatóan újabb tokaji sebességrekordot állít fel a rock n’ roll terén: friss Motörizer albumuk és a közel 35 éves szakmai tapasztalat jó alap a gyorsuláshoz.

Roots Manuvát a londoni The Times a városi Anglia hangjának nevezte, olyan hangnak, ami „a lepukkant utcák sarkaitól egészen a legnagyobb arénákig sodorja a hallgatót”. Idény nyáron kiderül, hogy a Tisza-parton elég-e a tér a londoni hip-hop vezéregyéniségének, aki nem régen idézte fel, hogyan ragadta meg a soundsystemek világa: kisgyerek-korában lenyűgözték az egymásra pakolt, gyerekszemmel hatalmas hangfalakból áradó tiszta basszusok. A tíz éve alkotó Roots Manuva nevéhez olyan klasszikusok kötődnek, mint a Colossal Insight, vagy a Witness (1 Hope), de a Yellow Submarine-hez is jó érzékkel nyúlt.

Jazzből nu-jazz lesz a Hegyalján: a Herbaliser fellépése igazi finomsággal kecsegtet. A gondosan összerakott alapokra Jake Wherry és Ollie Teeba londoni zenészek a klasszikus jazz legjobb pillanatait pakolják rá. Az eredmény igazi, új világokba ragadó zene, amihez nincs is jobb kiegészítő, mint egy tökéletes naplemente a Tisza felett. Az 1997-es Blow your headphones album a CD/MP3 gyűjtemények kötelező darabjává vált mára és a londoni duó 2008-as, Same as it never was albuma is hozza a szintet.

De nem csak a londoniak jeleskednek majd a Hegyalján: a vidám és gyors zenék kedvelői igazi különlegességre bukkanhatnak Tokajban: a finn Disco Ensemble-t felületesen punk és indie rock között egyensúlyozó csapatnak könyvelhetnénk el, de inkább ne tegyük: a júliusi tokaji felhozatal egyik legvidámabb és legenergikusabb fellépőjéről beszélünk. Idei friss albumukat a Hegyaljára is hozzák, de a 2005-ös We might fall apart sláger a FIFA ’08-ból is ismerős lehet.

A német Blind Myself-ként emlegetett Illdisposed és a hazai, bár jelenleg Berlinben állomásozó Ektomorf is azt garantálják, hogy nem csupán a Motörhead teszi magasra a lécet a Hegy’ metál felhozatalában. A tapasztalatok szerint mindkét banda őrületes bulit csinál napszaktól függetlenül: mindegy nekik, hogy éjjel 1 vagy délután 4 – a metálhívők Tokajra is követik őket. Ritkán látni olyan metálrajongó-közösséget, ami egy-egy Ektomorf koncertre gyűlik össze.

 

A hazaiak között is csemege: Tátrai Band

Az itthoni muzsikusok számára már alap a Hegy’ júliusban: a Tokajban fesztiválozók közül Tankcsapda és a Quimby nem maradhatnak ki. Tankcsapda nélkül talán nem is lehet Hegyalja: Lukács Laci csapatának csoportképét a szervezőknek lassan be kéne szerkeszteniük a fesztivál logójába.

Akik fülbemászó dallamokra vágynak, megkapják az adagjukat az idei tokaji nyárban: a Budapest Bár teljes létszámban vesz részt a Hegy’-en, és Péterfy Bori is hozza szerelmes bandáját és új albumát. Ha a dallamok mellé talpalávaló is kell, akkor a nagyszerű Csík Zenekar koncertjét sem érdemes kihagyni – hátha ismét Lovasi András is felbukkan a hegedűk között. Erre egyébként van esély, hiszen a Kiscsillag és a Kispál és a Borz is emeli a nyári zenei találka színvonalát.

A Hegyaljások idén nyáron a blues rajongóknak készültek meglepetéssel: ha a Herbaliser a zene a Tisza feletti naplementéhez, akkor a Tátrai Band az, amitől tökéletes lesz a folyóparti nyári éjszaka, amihez a kitűnő tokaji bor dukál. A hazai zene legendás muzsikusai nem véletlenül választották egyetlen nyári fellépésük helyszínéül a Hegyalja Fesztivált.


Ákos idén Tokajba jön

Groove Armada a Hegyalja nagyszínpadán

A londoni vonal erős lesz a nyár tokaji zenei fesztiválján: Roots Manuva és a Herbaliser mellett még a Groove Armada is a Hegyalja színpadait koptatja júliusban – a banda Magyarországon először élőben a tokaji feszten lép fel. A Herbaliser is teljes csapattal érkezik. A gitárok rajongói sem csak a Motörhead miatt indulnak a Hegy’-re: a Subscribe-tól elkezdve egészen a Turbóig válogathatnak a lassabb és gyorsabb riffek között.

Akinek a sebesség helyett inkább a stabil alapok jelentik a feltöltődést, azok sem maradnak hallgatnivaló nélkül a Hegyalja 2010-es kiadásán: Goldie, aki már a Trainspotting film albumán is szerepelt Inner City Life című szerzeményével, MC Justice-szal súlyosbítva érkezik a Hegy’-re. Friss anyagból nála sem lesz hiány: tavaly jött ki a formáció a Memoirs Of An Afterlife című albummal, de számíthatunk rá, hogy a Temper-temper ütemei is rezgetik majd a dobhártyákat.

A dobhártyákat és a táncos lábakat nem csak Goldie, de a Groove Armada is megbízhatóan kezeli majd júliusban, Tokajban. Andy Cato és Tom Findlay duója 2001-es Superstylin’ számukkal alapozták meg hírnevüket, de a már-már klasszikusnak tekinthető My friend is felcsendül majd a Hegyalja Nagyszínpadon. A duó tokaji fellépésére több muzsikus bevonásával teljes csapattá alakul. Nem csak a rajongóknak jó hír, hogy az egészen friss, idén megjelenő Black Light album anyagát is elhozza Tokajba a csapat – gyaníthatóan Tokajból hazafelé nem kevesen dúdolják majd a Paper Romance-et.

A törtütemes vonalat erősíti Krafty Kuts is a Hegyalján: a DJ, akit karrierje kezdetén Gimme The Funk kislemeze egyenesen Norman Cook karjaiba repített, többek között az egyik legizgalmasabb Bittersweet Symphony remixet tette le az asztalra. Saját munkái közül többek között a Bass Phenomenon című anyag az, ami miatt az idei Hegyalja is feledhetetlen pillanatok sorozata lesz.

A dán Epica bizonyítja be a Hegy’-en, hogy a gitárok zúzásához a szimfonikus zenekari hangzás tökéletesen illik. Sorolhatnánk még a jelzőket – gótikus vagy akár progresszív – a lényeg mégis összesűrítve szűrhető le a Never Enough nótából: a vonósok ereje vetekszik az elektromos gitárokéval.

 

Arany- és platinalemezzel a Hegyalján

Ákos sem keveseknek okoz majd örömet remek koncertjével – sokak ikonja meglepő lelkesedéssel fogadta a szervezők felkérését. A nagyszínpad előtt dől majd el, hogy a tegnap megjelent Szindbád dalát tudják-e majd fejből a kultikus énekes-dalszerző elkötelezett rajongói.

Nem csak Ákos rajongói készülhetnek friss dalokból a Hegyaljára: a nagyszerű Belga együttes idén tavasszal Arany- és Platina (című) albumokkal rukkolt elő és ezeket Tokajba is hozza.

Vissza a gitárokhoz: a tavaly Fonogrammal díjazott Subscribe idén sem hagyja ki a Hegyalját, ahogy az idei Fonogram-díjas Turbo sem; ráadásul a Fish! és az Óriás is fellépnek. A Kowalsky meg a Vega is rendszeres látogató a feszten, fellépésük idén csemegével kecsegtet: a csapat májusban hozza ki új albumát – amibe a Hegyalján is belehallgathatunk majd élőben. A rock metálosabb vonalát kedvelők (a Motörhead mellett) a Fonogram-díjazott Insane koncertjét írhatják már most be naptárukba, rögtön a Road mellé. A dallamosabb rock kedvelői az Isten háta mögött koncertet élvezik majd, Pálinkás Tamás frontember ének-technikája a hazai stoner bandák között is különleges. Dunaújvárost pedig nem csak a Quimby képviseli a 2010-es Hegy’-en, de a Neck Sprain is. Ha már itt tartunk, az idei Fonogrammon legjobb metál album díját bezsebelő The Idoru is a feszten fellépő együttesek táborát erősíti.

A tavalyi, jubileumi Hegyalja egyik legemlékezetesebb koncertje a Colorstaré volt, a bandában várhatóan idén sem fogunk csalódni: a pszichedelikus rockon túllendülve az elektronikus és hagyományos hangzások izgalmas keverékével jönnek a fesztiválra. A NEO tavaly olyan jól érezte magát a tokaji találkozón, hogy külön videót készített a fesztről – a Kontroll filmzene szerzőinek idei fellépését sem érdemes kihagyni, Hódosi Enikő, Milkovics Mátyás és Kőváry Péter a billentyűket éppoly’ mesterien kezelik, mint a gitárhúrokat. A The Cure és a Pulp hangzásvilágát újrateremtő The Kolin idén először jön a Hegyaljára, a csapatot 2009-ben az MTV Európai Zenei Díjára legjobb előadónak jelölték.

Az Irie Maffia tavaly jött el először a júliusi Tokajba és a koncert olyan jól sikerült, hogy Sena, Busa Pista és társaik idén sem hagyják ki a Hegy’-et. Busa Pista másik formációja, a kujonságot értő Zuboly együttes is fellép a Hegyalján. Csemegének pedig a Goulash Exoticát, a nu-jazz rajongóknak pedig a kiváló Barabás Lőrinc Eklektricet ajánljuk – az Irie Maffia mellett Sena énekhangjával még az ő koncertjükön is találkozhatunk.