Csontritkulás esetén a csontok anyaga kóros mértékben csökken. A csontok meggyengülnek, korábban könnyen elviselt terhelések hatására is eltörhetnek. Néma kórnak is nevezik, mert alig vannak tünetei. Általában az első figyelemfelhívó jel egy csonttörés. Leggyakrabban a gerinc, csukló, medence vagy a combnyak törik el. Nagyon előrehaladott állapotban már egy egyszerű mozdulat, lehajolás, köhögés, egy kisebb tárgy felemelése is csonttöréshez vezethet. A csigolyák összeroppanása súlyos fájdalommal jár, a testmagasság csökkenését, púposság kialakulását okozhatja. Hormonális betegségeket, állapotokat is kísérhet, vagy gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet. Szteroidok hosszú időn keresztüli szedése is elősegítheti.
Harmincöt éves kortól kezdve mindenkinek csökken a korábban meglévő csontmennyisége. Ha van miből veszíteni, azaz normális mennyiségű csonttömegre tett szert az egyén, és a csökkenés nem túl gyorsan halad előre, akkor nem alakul ki probléma. A táplálkozással elegendő mennyiségben bekerülő D-vitamin és kálcium fontos a megfelelő csonttömeg kialakulásában.
A nők nagyobb valószínűséggel szenvednek életük folyamán a csontritkulás következményeitől. Ugyanis a maximális csonttömegük kisebb, mint a férfiaké, tovább is élnek, és a változókor után a csontképződést elősegítő nemi hormonjaik szintje is drasztikusan csökken. 75 éves kor felett a férfiak már veszélyeztetettebbek.
Bővebben: https://wiki.startlap.hu/oktober-20-mirol-nevezetes/v
Forrás: wiki.startlap.hu