Vendégünk Szabó Ervin az Albacomp Zrt. kereskedelmi igazgatója, akivel a most futó TIOP pályázatok kapcsán a cég szerepvállalásáról és kínálatáról beszélgetünk.
IOT.hu: Igazgató úr, az Albacomp a magyarországi informatikai piac egyik meghatározó, régi, nagy múltra visszatekintő cégcsoportja, azonban az utóbbi időben az interaktív oktatástechnika területén is nagyon aktív. Minek köszönhető ez?
Sz.E: Igen, ez valóban igaz. Ha megnézzük az Albacomp árbevételét akkor jelentős részt az ipar és a kormányzati szektorból származnak ezek a bevételek. Azonban ha visszanyúlok időben, sokan emlékezhetnek a Suinetes időszakra, akkor azt kell mondanom, hogy nagyon sok megtömött Albacompos kamion ment ki az iskolákba és szállított PC-ket, eszközöket.
Én úgy gondolom, hegy ez megint egy aktív időszak, és ha most figyelemmel kísérjük az aktuális EU-s pályázatokat, akkor nagyon sok infrastrukturális fejlesztés van, és ezekből a közoktatási intézmények is szerencsére részesülnek.
IOT.hu: Ennek az újbóli megjelenésnek húzó neve a Classmate PC volt, hogyan kezdődött ez a kapcsolat ezekkel az IKT eszközökkel?
Sz.E: Ez egy hosszú együttműködés az Intellel, több mint két évre nyúlik vissza, volt két közös pályázati intézményünk, két budapesti iskolában, ezek a Deák diák és a Hermann Ottó. Nagyon sok erőforrást helyeztünk ezen eszközök támogatására, ugyanúgy a tanárokkal való együttműködésre, és megfelelő konferenciákon, kiállításokon való részvételre.
Úgy gondolom, hogy a nagy áttörést a tavalyi HEFOP pályázat jelentette, amikor több, mint 3000 ilyen eszköz került a hazai közoktatási intézményekbe. Több mint 100 CMPC-vel felszerelt tanteremben folyik az oktatás tavaly szeptember óta. És igen, ha a jelent nézzük, akkor az aktuális TIOP 1.1.1./0.9.-es pályázat keretében több mint harmincezer ilyen eszköz, tanulói netbook kerül – én úgy gondolom az év végére, a jövő év elejére – a hazai iskolákba.
IOT.hu: A gép azonban csak egy dolog. Sok minden másra is szükség van, gondolok itt olyan dolgokra, mint wifi elérés, a pc-k tárolása … ezen a téren mit kínál az Albacomp?
Sz.E: Ezzel abszolút egyetértek. Az elmúlt két esztendő, hogyha szűken nézem csak a Classmate programot, vagy ha bővebben az Albacomp 25 éves története során, úgy gondolom mindig figyelmet fordítottunk az innovatív technológiákra és a korszerű eszközökre.
Valóban a Classmate PC csak egyetlen eleme ennek a csomagnak. Hogyha elkezdünk egy 21. századi osztálytermet bővebben megnézni, abban interaktív tábla lóg a falon, vezeték nélküli hálózaton kommunikálnak egymással a gépek, projektoros kivetítéssel nézhetik a különböző digitális tananyagokat, tartalmakat a diákok.
Erre mind komplett megoldással rendelkezünk, úgy mint a vezeték nélküli hálózatok vagy a hagyományos hálózatok kiépítése, vagy az interaktív tábla projektorral.
Egy dologról nem beszéltünk még, mi ezekhez a tanulói netbookokhoz, a Classmate PC-khez saját töltőkocsit fejlesztettünk, ami azt jelenti, hogy harminckét ilyen eszköz helyezhető el, ami a töltést és a védelmet is szolgálja.
IOT.hu: Ez nagyon jó. Van még egy eleme viszont ennek az egésznek, hogy sikeres lesz-e vajon ez az új korszak az oktatástechnikában, mégpedig a képzés. Az Albacomp ugye informatikai tanfolyamok, akkreditált tanfolyamok szervezésében már nagyon régóta jelen van. Azt kérdezem, hogy kimondottan az oktatástechnikában, a közoktatás terén hogyan tudja segíteni ezeknek az eszközöknek a mindennapi használatát a cég?
Sz.E: Itt szintén meg kell említenem ezt a 25 éves múltat, idén ünnepeljük jubileumi fennállásunkat. Gondolom sokan emlékeznek még a SZÜV-re. Tehát ez a SZÜV és Albacomp házasság eredménye, hogy egy nagyon fejlett, jól felszerelt oktatási igazgatósággal rendelkezünk. Ennek keretében különböző akkreditált, felsőfokú képzéseket nyújtunk. Ilyen az IKT alapú eszközök használatára vonatkozó képzésünk is. Tehát, ha az iskolában interaktív táblák kerülnek, Classmate PC-k, akkor erre konkrét programokat tudunk kínálni, akár a fenntartóknak, akár a képzési helyeknek, óvodáknak, iskoláknak, szakközépiskoláknak.
IOT.hu: Az utóbbi időben többet lehet arról hallani, hogy nemcsak a számítógépes eszközöket szeretnék a piacra dobni, illetve azoknak terjesztésében közreműködni, hanem digitális táblákat és egyéb csomagokat is ajánlanak. Erről ha mondana pár szót?
Sz.E: Igen, én úgy gondolom, hogy ez a két dolog szorosan összekapcsolódik, annak ellenére, hogy két külön pályázatról beszélünk. Az egyiket nevezzük „művész” nevén a tanulói laptopos pályázatnak, a másik pedig az interaktív tábla.
Én úgy gondolom, valahol ennek tényleg össze kell érnie egy 21. századi osztályteremben, ahol a 09-es pályázat keretében az intézmények beszerzik a tanulói netbook-okat, a 07-es pályázat kertében pedig az interaktív táblákat, projektort, vezeték nélküli hálózathoz szükséges eszközöket, a tanulói PC-ket. Beszélnünk kell róla, nagyon fontos dolog, hogy ezek az eszközök megfelelő képzés nélkül, digitális tananyagtartalmak nélkül nem sokat érnének.
Ha megnézem az elmúlt időszakot, akkor az intézményeknek lehetőségük volt digitális tananyagok beszerzésére. A tanulói eszközöket, illetve tanári gépeket előre telepített digitális tananyagokkal tudjuk szállítani.
Ez azt jelenti, hogy rögtön ott van a tartalom. rögtön ott vannak a képzett pedagógusok és ott vannak a gyerekek, akiket én úgy gondolom, nem kell motiválni. Ők az első pillanatban értik, szeretik és kezelik, használják ezeket az eszközöket. Úgy gondolom, hogy az év végére egy sikeres programnak, ha nem is a végén, de a közepén leszünk.
IOT.hu: Befejezésképpen még azt kérdezném, hogy mindez a sok információ az Albacompnak a különböző csomagjai, szolgáltatásai, aktivitásai milyen csatornákon tud eljutni az iskolákhoz.
Sz.E: Úgy gondolom, hogy jelen pályázat keretében felhasználtuk a marketing által kínált lehetőségeket. Ez vonatkozik a hagyományos termékkatalógusokra, elektronikus hírleveleket küldtünk ki, illetve ami nagyon fontos, úgy gondolom ezzel egyedülálló az Albacomp, hogy igyekeztünk a legkisebb falvakba is eljutni a potenciális pályázók körében és megismertetni velük ezeket az eszközöket.
Az nagyon fontos, hogy kihasználjuk az internet adta lehetőségeket, de én hiszek abban, hogy a személyes kommunikáció és a személyes bemutatása ezeknek az eszközöknek sokkal hatékonyabb. Ezt a vidéki kirendeltség hálózatunkra építettük föl, tehát én úgy gondolom, hogy Győr, Pécs, Debrecen, Miskolc, Budapest, Székesfehérvár központokkal le tudtuk fedni az érintett intézményeket, mert hatókörön belül voltak.
Nagyon sok bemutatót, roadshow-t szerveztünk, és ennek eredménye, az általunk összeállított tantermi csomagok vagy iskolai PC csomagok. Az ő igényüket figyelembe véve állítottuk össze ezeket, hogy a fenntartási idő alatt, hiszen öt évig fenn kell tartani, ezeket a tantermeket, hogy ezek minél jobb, minél magasabb színvonalú eszközök kerüljenek a tantermekbe. Úgy gondolom ezt teljesíteni tudják ezek a csomagok.