„Nem az a fontos, ami elválaszt, hanem az, ami összeköt!”
Idén is nemes célokért és értékes jutalmakért szállhatnak versenybe az általános iskolai felső tagozatos és középiskolás – 10-18 éves – diákcsoportok az „Adj Egy Ötöst!” szemléletformáló program keretében, amelynek célja, hogy a felnövekvő generációk fogyatékossággal kapcsolatos attitűdjét személyes találkozásokon és élményeken keresztül kedvező irányba befolyásolja.
Még mindig van lehetőség jelentkezni, hiszen a pályázatok 2020. február 28-ig nyújthatók be, míg a pályaművek megvalósítására 2020. április 30-ig van idejük az érdeklődőknek.
Társadalmi értékteremtő szerepe mellett azért is érdemes benevezni a programra, mivel a szakmai zsűri által legjobbnak ítélt 12 pályaművet benyújtó csapat egyenként 400 ezer forintos jutalomban, a felkészítő tanárok pedig 50 ezer forint értékű könyvvásárlási ajándékutalványban részesülnek. A nyertes pályázókat egy nagyszabású, zenés díjkiosztó gálán is vendégül látják.
A pályázatot a Szerencsejáték Zrt. felkérésére, illetve pénzügyi támogatásával immár harmadik éve kiíró
Salva Vita Alapítvány olyan pályaműveket vár, amelyek valamilyen közös programon keresztül hozzák
össze és ismertetik meg egymással a diákokat és a projektbe bevont fogyatékossággal élő embereket, az
úgynevezett tapasztalati szakértőket.
A 10-18 éves diákoknak csoportmunkában kell megtervezniük egy olyan programot, amelyen szívesen vennének részt fogyatékossággal élő gyermekekkel vagy felnőttekkel. A jelentkező iskolai csoportoknak nincs más dolguk, mint kitalálni, megszervezni és megvalósítani egy közös tevékenységet, amely lehet egy közös kirándulás, osztályfőnöki óra, vagy egy együtt begyakorolt tánc, amely során mindenki jól érzi magát. Az együttes pozitív élmény kedvezően befolyásolja a diákok hozzáállását a fogyatékossággal élő emberek iránt. Erre utal az „Adj Egy Ötöst!” program mottója is, amely szerint „Nem az a fontos, ami elválaszt, hanem az, ami összeköt!”
Az ideális terv ötletes, alacsony költségvetésű, és minden résztvevő számára kellemes időtöltésről szól. Az elmúlt években kis létszámú, bensőséges hangulatú események, egész iskolát megmozgató programok, vagy épp a szakiskolák profiljához fűződő programtervek egyaránt megvalósultak. Azok a csoportok és tanáraik, akik kedvet éreznek a pályázaton való induláshoz, szakmai támogatást is kaphatnak: a
programok sikeres előkészítése és megvalósítása érdekében az érdeklődő pedagógusok egynapos felkészítő tréningen vehetnek részt.
Az attitűdváltozást a program előtt és után készült kérdőívekkel követi nyomon az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kara, mint a program szakmai partnere. A tudományos mérések szerint a hazai kezdeményezés egyértelműen kedvező irányba befolyásolja a részt vevő diákok fogyatékossággal kapcsolatos szemléletét, továbbá hozzásegíti őket ahhoz, hogy a társadalom nyitott, elfogadó, felelősen gondolkodó tagjaivá válhassanak.
Keretes:
Az Európai Lottótársaságok Szövetsége (EL) és az Európai Fogyatékosügyi Fórum (EDF) 2011-ben kötött együttműködési megállapodásával összhangban a Szerencsejáték Zrt., a Fogyatékos Emberek
Szervezeteinek Tanácsa és az Spanyol Vakok Nemzeti Szövetsége (ONCE) 2015. december 3-án
megállapodást kötött, amelynek részeként az ONCE által több mint 30 éve sikerrel működő iskolai
szemléletformáló programjának adaptálását vállalta a nemzeti lottótársaság Magyarországon.
Az országos program szakmai kidolgozását és szervezését az 1993-ban létrejött Salva Vita Alapítvány végzi a
Szerencsejáték Zrt. felkérésére, amely megalakulása óta a fogyatékossággal élő személyek esélyegyenlőségéért, társadalmi befogadásáért dolgozik. A program anyagi hátterét a nemzeti lottótársaság, szakmai támogatását pedig az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar és a Fogyatékos Emberek Szervezeteinek Tanácsa (FESZT) biztosítja.
A pályázatról és a pályázás módjáról részletes információ az www.adjegyotost.hu címen, illetve a program Facebook és Instagram oldalán érhető el.