Jubileumi Felsőoktatási Média Konferencia a Szent István Egyetemen
Egyetemi sajtómunkások értekeztek az EU soros elnökségről, a médiatörvényről és a közösségi média új lehetőségeiről Gödöllőn
Az ország számos pontjáról több mint 80 felsőoktatási újságíró vett részt az idén 10. alkalommal, március 31-én kezdődő kétnapos Felsőoktatási Média Konferencián Gödöllőn. Az egyetemi sajtómunkások a műfaj elméleten túlmutató kérdésekről, az EU soros elnökségről és a közösségi média új lehetőségeiről is értekeztek. A nyitó nap szakmai programjában kormányszóvivői interaktív kommunikáció tréning, az Európai Unió diákújság íróinak bemutatkozása és az új Médiatörvény vitája is helyet kapott.
A jubileumi rendezvényre idén is az ország minden tájáról közel húsz intézmény hallgatói újságírói, szerkesztői regisztráltak többek között a házigazda Szent István Egyetemről, az ELTE-ről, a Pécsi és Szegedi Tudományegyetemről, a Debreceni egyetemről és a Miskolci Egyetemről is. A rendezvényt Dr. Solti László, a Szent István Egyetem rektora nyitotta meg. Beszédében hangsúlyozta a fiatalság és a diákság jövő formáló szerepét, kiemelte a tájékozottság és a megfelelő véleménynyilvánítás fontosságát. Külön öröm számomra, hogy már második alkalommal adhatunk helyszínt az egyetemi véleményformáló sajtómunkások éves találkozójának a Szent István Egyetem gödöllői kampuszán, idén külön aktualitással a soros EU elnökségre. Megtiszteltetés továbbá, hogy a konferencián ünnepélyes díjátadó keretében ismerhetjük el a diák újságírók munkáját és adhatjuk át a közel húsz elismerő díjat, kezdve az Év fotója kategóriától egészen az Év Írása kategóriáig.
A nyitó előadást Dr. Fábián Zsolt, Gödöllő alpolgármestere tartotta az Európai Unió Tanácsának gödöllői magyar elnökségéről, de a Digitális Megújulási Programról is bővebben megtudhattak mindent a diákújságírók, mégpedig Urbán Viktor, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium képviselőjének tolmácsolásában. A folytatásban Tóth Tamás a SZIE GTK nemzetközi tanulmányi lehetőségeiről beszélt. A dékánhelyettes bemutatta a 2008 szeptembere óta működő V4 Multi Degree képzést, amely a Visegrádi Négyek országaiban lévő diákok számára nyújt kiemelkedő lehetőségét. Az európai gondolkodását megteremtését elősegíti, hogy a hallgatók egy-egy félévet töltenek a nyitrai, a varsói, a prágai, valamint a gödöllői egyetemen – mondta Tóth Tamás. A V4 Multi Degree-re a BA és BSC alapképzést követően lehet jelentkezni, az előadások angol nyelven folynak, a képzés végén szerzett diplomát pedig a fent említett négy egyetem hitelesíti – tette hozzá Tóth Tamás. A fesztiválipar kulissza titkait és tapasztalatai osztotta meg a fiatalokkal a Hegyalja fesztivál marketing vezetője, Bukovinszky Béla. A bemutatott werk film kellő humorral fűszerezve népszerűsítette a zenei fesztivált, alátámasztva a közösségi média szerepét a kommunikációban.
A diákújságírók igen aktívan vettek részt Nagy Anna kormányszóvivő és Dr. Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár egy órás interaktív kommunikációs tréningjén. A fiatalok kérdései kitértek a nemzetközi és belföldi kommunikációra, a hírek és kormányzati döntések előkészítésére és nyilvánosságra hozatalára, de nem utolsó sorban a frissdiplomások számára megpályázható kormányzati kommunikációs munkakörök elvárásaira, lehetőségeire is. Szó esett Kovács Zoltán és Nagy Anna egy napjáról is, de aktuális témákról, mint a diplomáciai kommunikációról, vagy a fiatalokat is megszólító Regenerációról, és a médiatörvényről is bátran kérdezhettek az egyetemi médiamunkások.
Az ebédet követőn Bajnai Zsolt a Minőségi Újságírásért Alapítvány titkára a média hátteréről tartott előadását követte a Fiatal Európa Szerkesztőség bemutatkozása. A Magyar EU elnökségről tudósító fiatal tehetségek számára szakmailag egyedülálló lehetőségeket teremt a Veled van tele a sajtó!
Az idei kerekasztal beszélgetés témája az új Médiatörvény volt neves újságírók és L. Simon László, az Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottságának elnökének részvételével. A napi programot a hallgatói lapok, portálok bemutatkozása, majd az este folyamán ünnepélyes díjátadó zárja, melyen többek között kiosztják az Év Írása, Év Fotója és az Év campus honlapja díjakat is.