Magyar vagy kétnyelvű? Magán vagy állami? Óvónéni vagy óvóbácsi? Homogén vagy vegyes csoport?
Megannyi kérdés, ami szülőként felmerül benned az óvodaválasztás előtt. A tippek és jó tanácsok röpködnek ide-oda, te pedig csak kapkodod a fejed a sok “hasznos” információ hallatán. Cikkünkből minden kiderül, mit kell végiggondolnod mielőtt óvodát választasz.
Óvónéni/ Óvóbácsi
Az óvoda kiválasztásánál talán a legfontosabb szempont, hiszen gyermeked az elkövetkező három-négy évben vele tölti a hétköznapok nagy részét. Egy nyílt nap alkalmával ugyan nem lehet teljesen megismerni, de a pozitív benyomások sokat számítanak. Figyeld a gyerekek reakcióit: felszabadultak, rajongással veszik őt körül? Láthatóan boldogok? Ismerkedj meg vele, kérdezz, és ha ő az igazi, ragaszkodj hozzá!
Homogén, vagy vegyes csoport
Mindkét alternatíva más előnyöket tartogat. Egy homogén óvodacsoportban eredményesebb lehet a fejlesztés, míg a vegyes életkorú csoportösszetétel sokkal alkalmazkodóbbá, szociálisan érzékenyebbé teheti a gyerekeket, de az is igaz, hogy a nagyobbaktól sokkal hamarabb “ellesnek” a kicsik bizonyos készségeket is.
Csoportlétszám
Ez a pont nem igényel túl sok magyarázatot: minél kevesebb egy csoportban a óvodás, annál több figyelem jut rájuk. Egy állami óvodában általában 24–28, míg egy magánoviban 10–15 az átlagos létszám.
Speciális igények
Ha gyermeked allergiás, glutén-vagy laktóz érzékeny, nem árt felmérni, az adott intézmény meg tud-e birkózni a speciális táplálkozási, vagy egyéb igényekkel, esetleg egy cukorbetegséggel. Ha már van tapasztalatuk ilyen gyerekekkel, te is nyugodtabb lehetsz.
Egy– vagy kétnyelvű
Az örök kérdés. A gyerekek rettentő gyorsan tanulnak. Minél korábban találkoznak egy idegen nyelvvel és kultúrával, annál természetesebbé válik számukra annak használata. Emellett nyitottabb, érdeklődőbb személyiségekké válnak. Ezért, ha van lehetőséged választani, a kéttannyelvű óvoda csak előnyökkel jár.
Beszoktatás
Kérdezz rá, mielőtt kitöltenéd a jelentkezési lapot. A legtöbb óvodában természetes, hogy a szülő jelen lehet a gyermek beszoktatásakor, ami stresszmentesebbé teszi a szülőtől való elszakadást, így az kevesebb lelki megrázkódtatással jár. Ha egy óvoda kellően gyermekközpontú, a beszoktatás ideje a gyermek habitusától, személyiségétől függ.
Felszereltség
Természetesen minél szebb, jobban felszerelt egy óvoda, minél nagyobb, szebb az udvara, annál jobb. De a külcsín nem minden. Mit sem ér a sok szép játék, ha a benne dolgozó pedagógusok nem kellően elhivatottak, motiváltak. (Lásd első pont.)
Közel, vagy távol
Gondold végig, megéri-e naponta több órát utazni, vagy van olyan óvoda a lakóhelyed közelében is, ami hasonló profilú. Időben oda tudsz-e majd érni érte délután, vagy gondot okoz átverekedned magad munka után a városon. Gyermeked bírja-e a hajnali kelést és este időben le tud-e majd feküdni.
Váltsunk, vagy sem
Nem biztos, hogy elsőre jól fogsz dönteni. Ha eltelik több hónap, de gyermeked láthatóan nem szívesen megy óvodába, szorong, esetleg fizikai tünetekkel küzd, válts! Óvodát váltani pedig sosem késő. Ha az óvónőkkel közösen sem sikerül megoldani a helyzetet, keress egy másik intézményt.
Külön foglalkozások
Sok óvoda kínál extra foglalkozásokat. Ha amúgy is szeretnéd, hogy sportoljon, táncoljon, vagy kézműveskedjen, könnyebbség, ha az intézmény lehetőséget biztosít rá, hiszen napközben “letudják” ezeket. A különórára járni nem kötelező, ha nem igényled, a részvétel sosem kötelező.
Forrás:piknikmagazin.com